Acer Nitro Lite 16 ANL16-51 2025 (Intel Core i7-13620H, RTX 4050, 16GB, 512GB, 16'' WUXGA 165Hz)
3.5/5
expert Review


Model: ANL16-51
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
16" WUXGA 165Hz IPS
CPU
Intel Core i7-13620H
GPU
NVIDIA RTX 4050
The Acer Nitro Lite 16 2025 is a gaming laptop with an Intel Core i7 processor 13th gen, RTX 4050 with 6 GB dedicated graphics, 512GB SSD, 16 GB RAM, Windows 11 Home, and Killer Wi-Fi 6. It has a 16-inch display, Thunderbolt 4, USB Type-C and Type-A ports, HDMI v2.1, and DTS X: Ultra Audio. Compact at 2.7 kg, it's portable for gaming on-the-go.
Acer Nitro Lite 16 ANL16-51 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
7/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
7.5/10
Performance
7.5/10
Battery life
7/10
Value for money
7/10
Acer Nitro Lite 16 ANL16-51 2025 Full Specification
| Announced | In Nepal: February, 2025 In Nepal: July, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Acer Nitro Lite |
| Dimensions (W x D x H) | 361 x 278 x 25 mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Color Options | White |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i7-13620H (Intel 7) |
| Base Clock | P-core: 2.4 GHz E-cores: 1.8 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.90 GHz E-cores: 3.60 GHz |
| Cores / Threads | 10 / 16 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 6GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 4800 MT/s |
| Channel | Unspecified |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1080), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 400 nits (Peak) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | Acer ComfyView |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | Unspecified |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 57 Wh |
| Charging | 135W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer Care Center Microsoft Office (Trial) |
| Features | Temporal noise reduction, Smart amplifier |
If you want a powerful and affordable gaming laptop, you might want to check out the Acer Nitro Lite 16 2025 model. This particular model of Acer Nitro Lite 16 2025 brings the 13th Gen Intel Core i7-13620H processor coupled with RTX 4050 GPU along with 16GB RAM, 512GB SSD, and a 165Hz 16" FHD+ panel.
Acer Nitro Lite 16 2025 Overview
Performance, Graphics, and Memory
The Acer Nitro Lite 16 2025 runs on Intel’s 13th Gen Core i7-13620H processor. It has a total of 10 cores, which include 6 performance cores and 4 efficiency cores. The processor supports up to 16 threads and can boost up to 4.9GHz. In addition, it includes 24MB of cache memory. The device features 16GB of DDR5 RAM and 512GB Gen4 SSD storage. In addition, it includes the NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU with 6GB of VRAM.
Display and Design
The laptop sports a 16-inch WUXGA IPS screen with 1920 x 1200 resolution. It offers a 165Hz refresh rate and 16:10 aspect ratio. The device has a white backlit keyboard and weighs around 2.2kg.
Ports and Connectivity
It includes one USB-C port with DisplayPort and Thunderbolt 4 support, two USB-A ports, and an HDMI 2.1 output. Additionally, it supports Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.2. There is also an RJ-45 Ethernet port and a 3.5mm audio combo jack.
Camera, Audio, and Battery
The front camera captures video at 720p resolution and 30fps. For audio, the laptop includes DTS:X Ultra and dual microphones. It runs on a 57Wh battery and uses a 135W power adapter. The Nitro Lite 16 2025 comes with a one-year warranty. It also includes a laptop bag, gaming mouse, and mousepad.
Acer Nitro Lite 16 ANL16-51 2025 (Intel Core i7-13620H, RTX 4050, 16GB, 512GB, 16'' WUXGA 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,60,000 |
Acer Nitro Lite 16 ANL16-51 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Acer Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Acer-Laptops-Price-in-Nepal—-March-2023.jpg)

