Acer Nitro V 15 ANV15-41 2023 (AMD Ryzen 7 7735HS, RTX 4060, 16GB, 512GB, 15.6'' FHD 144Hz)
3.5/5
expert Review


Model: ANV15-41
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.6" FHD 144Hz IPS
CPU
AMD Ryzen 7 7735HS
GPU
NVIDIA RTX 4060
Acer Nitro V 15 ANV15-41 2023 Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
7/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
8/10
Battery life
8/10
Value for money
8/10
Acer Nitro V 15 ANV15-41 2023 Full Specification
| Announced | February, 2023 In Nepal: April, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Acer Nitro V |
| Dimensions (W x D x H) | 362.3 x 239.8 x 23.5 mm |
| Weight | 2.1 kg |
| Color Options | Obsidian Black |
| CPU Series | AMD Ryzen 7000 Series (Rembrandt R) |
| Processor | AMD Ryzen 7 7735HS (6nm) |
| Base Clock | 3.2 GHz |
| Boost Clock | 4.75 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 16 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 35W - 54W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | Unspecified |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Color Gamut | Unspecified |
| Others | ComfyView |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | Unspecified |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 59 Wh |
| Charging | 135W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer Nitrosense Microsoft Office (Trial) Acer Care Center |
| Features | PurifiedVoice 2.0, PurifiedView 2.0, Acer LiveArt 2.0 |
Acer Nitro V 15 2023 laptop is a beast of a laptop featuring AMD Ryzen 7 7735HS processor and RTX 4060 GPU for explosive gaming performance and multitasking. This laptop also comes with a large Screen with a high refresh rate, perfect for gaming and movie-watching endeavours.
Acer Nitro V 15 ANV15-51 (2023) Overview
Design and Display
The Acer Nitro V 15 is a stylish laptop with a polycarbonate body, measuring 27mm thick and weighing 2.10 kilograms. Its sleek black design features diagonal stripes and a glowing logo, and it doesn't have a gamer-centric look, making it perfect for regular use. The laptop comes with a 15.6” IPS LCD panel on the front with a 16:9 aspect ratio and an FHD screen resolution of 1,920 x 1,080 pixels. It has a standard refresh rate of 144 Hz, a Comfyview matte finish, and doesn't support touch.
Performance
The device features an NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU with 8GB of dedicated GDDR6 VRAM, and for CPU it ships with a Ryzen 7 7745HS CPU which comes with a Zen3+ core architecture with 8 cores and 16 threads in total.
Acer Nitro V 15 ANV15-41 2023 (AMD Ryzen 7 7735HS, RTX 4060, 16GB, 512GB, 15.6'' FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,49,999 |
Acer Nitro V 15 ANV15-41 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Acer Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Acer-Laptops-Price-in-Nepal—-March-2023.jpg)

