Acer Nitro V 16 ANV16-41 2024 (Ryzen 7 8845HS, RTX 4050, 16GB, 512GB, 16" WUXGA 165Hz)
3.5/5
expert Review



Model: ANV16-41
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
16" WUXGA 165Hz IPS
CPU
AMD Ryzen 7 8845HS
GPU
NVIDIA RTX 4050
Acer Nitro V 16 ANV16-41 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
7.5/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
7.5/10
Performance
7.5/10
Battery life
7/10
Value for money
7/10
Acer Nitro V 16 ANV16-41 2024 Full Specification
| Announced | February, 2024 In Nepal: April, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Acer Nitro V |
| Dimensions (W x D x H) | 361.24 x 278.4 x 24.74 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | AMD Ryzen 8000 Series (Hawk Point) |
| Processor | AMD Ryzen 7 8845HS (4nm) |
| Base Clock | 3.8 GHz |
| Boost Clock | 5.1 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 16 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 35W - 54W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 6GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | AMD Ryzen AI |
| NPU Peak TOPS | 38 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Color Gamut | Unspecified |
| Others | ComfyView |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ-45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single amber backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 57 Wh |
| Charging | 135W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer Care Center Microsoft Office (Trial) |
| Features | PurifiedVoice 2.0, PurifiedView 2.0, Acer LiveArt 2.0 |
Check out this Acer Nitro V 16 (2024) powered by AMD Ryzen 7 8845HS and RTX 4050.
Acer Nitro V 16 (ANV16-41) Overview
Design and Display
The Acer Nitro V 16 comes in a similar design to its other Nitro V 15 siblings. It features the company logo on the centre of the lid and vents under the hinge. Meanwhile, it also comes with an RGB backlit keyboard with a numpad on the front. In terms of display, Acer is giving us two options to choose from i.e. WQXGA or WUXGA. Either way, it will be a 16-inch screen with a 165Hz refresh rate measuring a response time of 3ms. Acer has not mentioned the type of panel this laptop will feature. However, from our experience with gaming laptops, we assume it to be an IPS LCD panel.
Performance
This Acer Nitro V 16 (2024) ships with an AMD Ryzen 7 8845HS CPU alongside an RTX 4050 GPU. Furthermore, the Acer Nitro V 16 (ANV16-41) also feature a DDR5 RAM of up to 32 GB clocking in at 5,600 MHz. Similarly, it also has up to 2 TB of PCIe 4.0 SSD storage. Moreover, a dual-fan cooling system helps this laptop keep cool while providing optimum performance. It will ship with Windows 11 out of the box on the software front.
Connectivity and the rest
The Acer Nitro V 16 comes with decent options of ports with a full-function USB 4 Type-C, two USB 3 Type-A, an HDMI port, and a headphone jack. In terms of wireless connectivity, we will be getting WiFi 6E as well as unspecified Bluetooth version support. Meanwhile, it features speakers with DTS:X Ultra support.
Acer Nitro V 16 ANV16-41 2024 (Ryzen 7 8845HS, RTX 4050, 16GB, 512GB, 16" WUXGA 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,80,000 |
Acer Nitro V 16 ANV16-41 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


