Acer Predator Helios 18 PH18-72-94Y8 2024 (Intel Core i9-14900HX, RTX 4080, 16GB, 1TB, 18" WQXGA 240Hz)
4.0/5
expert Review


Model: PH18-72-94Y8
4.0/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
18" WQXGA 240Hz IPS
CPU
Intel Core i9-14900HX
GPU
NVIDIA RTX 4080
Acer Predator Helios 18 PH18-72-94Y8 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
8.5/10
Keyboard and trackpad
8/10
Performance
8.5/10
Battery life
7.5/10
Value for money
7/10
Acer Predator Helios 18 PH18-72-94Y8 2024 Full Specification
| Announced | April, 2024 In Nepal: October, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Acer Predator |
| Dimensions (W x D x H) | 405 × 312 × 29 mm |
| Weight | 3.25 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | Intel 14th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i9-14900HX (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.2 GHz E-cores: 1.6 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.8 GHz E-cores: 4.1 GHz |
| Cores / Threads | 24 / 32 |
| L3 Cache | 36MB |
| TDP | 55W - 157W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4080 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 12GB GDDR6 |
| TGP | 175W |
| Boost Clock | Up to 1690 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM slot) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 18 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | 3ms |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | Acer ComfyView, Advanced Optimus |
| USB Type-A | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x microSD memory card reader |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 7, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock |
| Keyboard | Per-key RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 90 Wh |
| Charging | 330W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer PredatorSense Acer Care Center Microsoft Office (Trial) |
| Features | 5th Gen AeroBlade 3D, Acer PurifiedVoice 2.0 |
In this short overview, let's get into the specs, features, prices, and availability of the Acer Predator Helios 18 (2024) with 13th Gen Intel Core i9-14900HX and RTX 4080.
Acer Predator Helios 18 (PH18-72-94Y8) 2024 Overview
Design and Display
Being an 18-inch gaming machine, the Predator Helios is a chunker weighing over 3 kilos and occupying quite a footprint. It features a multi-color Predator logo on the lid followed by similar RGB strips on the bottom. You got your two Thunderbolt 4s at the back, alongside an HDMI, and a power jack. The rest of the Type-A, SD card slot, and ethernet options are divided across the sides.
The screen on the Predator Helios 18 is especially impressive given that you can go with a mini-LED panel running at a whopping 250Hz with up to 1000 nits of brightness all across. The WQXGA resolution sports a 16:10 ratio and the screen is creative-ready with its accurate 100% DCI-P3 colors.
Performance and Memory
Under the hood, the Acer Predator Helios 18 (2024) from Acer ships witht the 14th gen Core i9 14900HX Raptor Lake refresh CPU with 24 Cores, 32 Threads, and a boost clock of 5.8GHz paired with the RTX 4080 (12GB) from NVIDIA drawing up to 175W of power. Complementing that, you get plenty of RAM (up to 64GB DDR5) and storage (up to 2TB NVME Gen 4) for your games and other files. With such a powerful combo, the Helios 18 is sure to provide desktop-grade performance with the added benefit of being mobile. Besides gaming at ridiculously high frame rates, it’s plenty capable of editing at 4k, rendering animations, or dabbling in 3d modeling.
Things are kept under wraps by a combination of 5th Gen AeroBlade fans and liquid metal on the GPU and GPU that help keep the temperatures in check.
Connectivity and Extras
Moving on to the rest of the stuff, you get WiFi 7 support, AI-based noise reduction, tons of RGB customization, and a large 90 Wh battery. The laptop ships with a 330W brick to provide sufficient juice to the system and the maximum quoted runtime is 5.5 hours on the company’s website.
The colorful keyboard is an eyecatcher with its individual-lit keys and ‘MAGSPEED’ WASD accents. Acer claims that their patented Magclick tech uses a mechanical switch with short key travel for satisfying mechanical feedback as well as shorter actuation for faster clicks.
Acer Predator Helios 18 PH18-72-94Y8 2024 (Intel Core i9-14900HX, RTX 4080, 16GB, 1TB, 18" WQXGA 240Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 3,15,000 |
Acer Predator Helios 18 PH18-72-94Y8 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
