Acer Predator Helios Neo 14 PHN14-51 2024 (Intel Core Ultra 7 155H, RTX 4070, 16GB, 1TB, 14″ WQXGA 120Hz IPS)
4.5/5
expert Review
-front.png)
-back.png)
Model: PHN14-51
4.5/5
expert Review
Laptop Type
Creator
Display
14" WQXGA 120Hz IPS
CPU
Intel Core Ultra 7 155H
GPU
NVIDIA RTX 4070
Acer Predator Helios Neo 14 PHN14-51 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
7.5/10
Display
8.5/10
Keyboard and trackpad
7.5/10
Performance
9/10
Battery life
8/10
Value for money
8.5/10
Acer Predator Helios Neo 14 PHN14-51 2024 Full Specification
| Announced | April, 2025 In Nepal: December, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Creator |
| Series | Acer Predator |
| Dimensions (W x D x H) | 324.12 x 255.35 x 20.9 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Color Options | Abyssal Black |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 1 (Meteor Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 7 155H (Intel 4) |
| Base Clock | P-cores: 1.4 GHz E-cores: 0.9 GHz LP E-cores: 0.7 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.8 GHz E-cores: 3.8 GHz LP E-cores: 2.5 GHz |
| Cores / Threads | 16 / 22 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 28W - 115W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 125W |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 11 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 6400 MT/S |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | Unspecified |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | Advanced Optimus, Acer Purified View |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x microSD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6e, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | 3-Zone RGB Backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 76 Wh |
| Charging | 230W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer PredatorSense |
| Features | 5th Gen Aeroblade 3D Fan, Vortex Flow, Liquid Metal |
Acer Predator Helios Neo 14 (PHN14-51) 2025 Overview
Design and Display
The Acer Predator Helios Neo 14 2025 features a 14-inch form factor, marking a new entry for the Predator Helios lineup. The laptop has a sleek design with the Predator logo on the back. Moreover, the gaming beast weighs just over 1.9 kg, making it light enough to take on trips yet powerful enough for gaming.
The device features a 14-inch IPS WQXGA display with a 2560 x 1600 resolutionand a 120 Hz refresh rate. It also has a 100% sRGB color gamut, ensuring colors are bright and true-to-life. This makes it a strong choice for creative professionals working with visual content.
Performance
Under the hood, the Helios Neo 14 2025 is powered by the Intel Core Ultra 7 155H processor. The CPU has 16 cores, including six performance and eight efficiency cores. It reaches speeds up to 4.8 GHz for smooth multitasking and gaming. The laptop includes 16 GB of soldered LPDDR5X RAM. For storage, it includes a 1TB PCIe NVMe SSD.
Graphics performance is delivered by an NVIDIA GeForce RTX 4070 with 8 GB of GDDR6 VRAM.
Ports and rest
The Helios Neo 14 2025 includes two USB Type-C ports, Thunderbolt 4, two USB Type-A ports, an HDMI 2.1 port, a microSD card reader, and a 3.5 mm audio jack. These options provide versatile connectivity for peripherals and displays.
For communication and online gaming, the laptop includes Killer Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3. The 1080p FHD webcam delivers clear video and audio for calls and streams.
The keyboard features three-zone RGB backlighting. Lastly, the device features a 76 Wh lithium-ion battery and a 230W maximum power supply for consistent performance.
- Check out more Acer products HERE.
Acer Predator Helios Neo 14 PHN14-51 2024 (Intel Core Ultra 7 155H, RTX 4070, 16GB, 1TB, 14″ WQXGA 120Hz IPS) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 2,20,000 |
Acer Predator Helios Neo 14 PHN14-51 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Acer Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Acer-Laptops-Price-in-Nepal—-March-2023.jpg)
