Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72 2024 (Intel Core i7-14700HX, RTX 4050, 16GB, 1TB, 16" WQXGA 165Hz)
3.5/5
expert Review




Model: PHN16-72
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
16" WQXGA 165Hz IPS
CPU
Intel Core i7-14700HX
GPU
NVIDIA RTX 4050
Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
8.5/10
Keyboard and trackpad
8/10
Performance
7.5/10
Battery life
7.5/10
Value for money
7/10
Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72 2024 Full Specification
| Announced | July, 2024 In Nepal: January, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Acer Predator |
| Dimensions (W x D x H) | 399.3 x 295.5 x 26.8 - 27.6 mm |
| Weight | 2.80 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | Intel 14th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i7-14700HX (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.1 GHz E-cores: 1.5 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.5 GHz E-cores: 3.9 GHz |
| Cores / Threads | 20 / 28 |
| L3 Cache | 33MB |
| TDP | 55W - 157W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 6GB GDDR6 |
| TGP | 140W |
| Boost Clock | Up to 2455 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | Acer ComfyView, Advanced Optimus |
| USB Type-A | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x microSD memory card reader |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 6e, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | 4-Zone RGB Backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD camera |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | 90 WHrs, Li-ion |
| Charging | 230W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer PredatorSense Microsoft Office (Trial) |
| Features | 5th Gen AeroBlade 3D Fan , Acer PurifiedVoice 2.0 |
If you are looking for a laptop that offers sheer raw power then you might want to take a look at the Acer Predator Helios Neo 16 2024 (PHN16-72) with an Intel Core i7-14700HX processor and RTX 4050 graphics card. Let's take a brief look at the laptop here:
Acer Predator Helios Neo 16 2024 (PHN16-72) Overview
Design and Display
The Acer Predator Helios Neo 16 2024 (PHN16-72) comes in all that all gamers look complete with an RGB keyboard and beefy bulk. It can go up to 25.95mm in thickness and weighs 2.80 kilos. The port selection on this laptop includes an HDMI, three USB Type-A, two USB Type-C each, an ethernet jack, and a combo headphone jack. As the name suggests, the Acer Predator Helios Neo 16 2024 (PHN16-72) sports a 16-inch display with WQXGA resolution. The panel here is an IPS LCD with an Acer ComfyView finish. Additionally, it also comes with a high refresh rate of 165Hz, 500 nits peak brightness, and 100% sRGB wide colour gamut support.
Performance
The Acer Predator Helios Neo 16 2024 (PHN16-72) comes with the latest Intel Core i7-14700HX coupled with NVIDIA GeForce RTX 4050 under the hood. This processor comes with 20 cores, 28 threads, and a 33MB L3 cache. In the meantime, it can clock in between 1.5GHz and 5.5GHz depending on the situation. The dedicated graphics card is equipped with 6GB GDDR. Further performance hardware on the Acer Predator Helios Neo 16 2024 (PHN16-72) includes 16GB DDR5-5600 RAM and 1TB NVMe Gen 4 SSD. This laptop comes with decent upgradability wherein the memory and storage can be upped to 64GB and 2TB respectively. In the tank, you get a 90Wh battery while the charging speed reaches 330W. Lastly, it supports WiFi 6E as well as Bluetooth v5.3 wireless connectivity.
- Check out other Acer Laptops available in Nepal
Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72 2024 (Intel Core i7-14700HX, RTX 4050, 16GB, 1TB, 16" WQXGA 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 1,93,000 |
Acer Predator Helios Neo 16 PHN16-72 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison



![Acer Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Acer-Laptops-Price-in-Nepal—-March-2023.jpg)