Dell Alienware M18 R2 P51E 2024 (Intel Core i9-14900HX, RTX 4090, 32GB, 1TB, 18" QHD+ 165Hz)
4.5/5
expert Review



Model: P51E
4.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
18" QHD+ 165Hz IPS
CPU
Intel Core i9-14900HX
GPU
NVIDIA RTX 4090
Dell Alienware M18 R2 P51E 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
8.5/10
Keyboard and trackpad
7.5/10
Performance
9/10
Battery life
7.5/10
Value for money
8/10
Dell Alienware M18 R2 P51E 2024 Full Specification
| Announced | May, 2024 In Nepal: May, 2025 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Dell Alienware |
| Dimensions (W x D x H) | 410.30 x 319.90 x 24.10 - 26.70 mm |
| Weight | 4.23 kg |
| Color Options | Dark Metallic Moon |
| CPU Series | Intel 14th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i9-14900HX (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.2 GHz E-cores: 1.6 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.8 GHz E-cores: 4.1 GHz |
| Cores / Threads | 24 / 32 |
| L3 Cache | 36MB |
| TDP | 55W - 157W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4090 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 16GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 32GB (2x 16GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 2230 PCIe (1x Used, 1x Available), 2x M.2 2230/2280 PCIe (2x Available) |
| Size | 18 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD+ (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 3ms |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | ComfortView Plus |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 2x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 6e, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Alienware M Series RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 97 Wh |
| Charging | 280W adapter Supports Express Charge |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Alienware Command Center |
| Features | Alienware Elite Care |
Are you looking for a gaming laptop that can meet your power-heavy needs? Then you might want to check out the Dell Alienware m18 R2, which comes with a 14th Gen Intel Core i9-14900HX processor coupled with NVIDIA RTX 4090 GPU is one of the best 2023 has to offer!
Dell Alienware m18 R2 Overview
Design and Display
In terms of design, the Dell Alienware m18 is kind of questionable with a large protrusion on the back that houses exhaust and ports. Other than that, the lid has an engraving that reads “18” and the Alienware logo in purple. Moreover, it comes in a Dark Metallic Moon colour with an AlienFX RGB backlit keyboard. On the front, you are getting a non-touch 18-inch display that refreshes at a rate of 165 times per second. In terms of resolution, it spans 2,560 x 1,600 pixels achieving a QHD+ resolution. Other than that, the panel also offers a 100% DCI-P3 colour gamut and a response rate of 3ms.
Performance and the rest
The Dell Alienware m16 (2023) relies on the combination of 13th Gen Intel Core i9-14900HX and NVIDIA RTX 4070 discrete GPU for the majority of its processing heavy-duty. The processor here comes with 24 cores and up to 5.8 GHz of frequency. Meanwhile, the graphics card comes with 16GB GDDR6 VRAM. On the other hand, the RAM on the laptop itself is 16GB DDR5 while the storage is handled by a 1TB PCIe NVMe SSD. Additional hardware on the Dell Alienware m18 includes a 6-cell 97Wh battery for power with a 280W adapter for charging. It comes with a 1080p FHD camera and stereo speaker setup including two 2W units. You also get a decent amount of port selection for wired connections. In the meantime, the wireless connectivity includes WiFi 7 and Bluetooth v5.4 support.
- Check out more Dell laptops, HERE!
Dell Alienware M18 R2 P51E 2024 (Intel Core i9-14900HX, RTX 4090, 32GB, 1TB, 18" QHD+ 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 32GB+1TB | Rs. 5,46,799 |
Dell Alienware M18 R2 P51E 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![The Dell G15 5530 2023 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Dell-G15-5530-2023-Price-in-Nepal.jpg)
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)
![Dell Alienware m16 R2 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/01/Dell-Alienware-m16-R2-Price-in-Nepal.jpg)