Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV 2024 (Ryzen AI 9 HX 370, RTX 4060, 16GB, 1TB, 16″ WQXGA 165Hz)
3.5/5
expert Review


Model: GA605WV
3.5/5
expert Review
Weight
1.85 kg
Laptop Type
Gaming
Display
16" WQXGA 240Hz IPS
CPU
AMD Ryzen AI 9 HX 370
The ROG Zephyrus G16 GA605WV (2024) is a premium gaming laptop from Asus. It sports a 16-inch LCD display with WUXGA resolution and 165Hz refresh rate. For the processor, Asus has gone with an AMD Ryzen AI 9 HX 370 CPU. While handling the graphics is an RTX 4060 GPU. This particular variant of the laptop has 16GB of DDR5 RAM and 1TB of SSD storage.
Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
9/10
Display
9/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
7.5/10
Battery life
8.5/10
Value for money
7.5/10
Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV 2024 Full Specification
| Announced | January, 2025 In Nepal: May, 2025 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Asus ROG Zephyrus |
| Dimensions (W x D x H) | 354 x 246 x 16.2 - 17.2 mm |
| Weight | 1.85 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | AMD Ryzen AI 300 Series (Strix Point) |
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX 370 (4nm) |
| Base Clock | Zen 5 cores: 2.0 GHz Zen 5c cores: 2.0 GHz |
| Boost Clock | Zen 5 cores: 5.1 GHz Zen 5c cores: 3.3 GHz |
| Cores / Threads | 12 / 24 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 15W - 54W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 85W (100W with Dynamic Boost) |
| Boost Clock | Up to 1940 MHz |
| NPU Name | AMD Ryzen AI |
| NPU Peak TOPS | 80 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 7500 MHz |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | 3ms |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 500 nits (peak) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | Pantone Validated, Dolby Vision |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x USB 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 7, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | 1-zone RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera |
| Speakers | 2x woofers, 2x tweeters |
| Microphone | Built-in triple array microphones |
| Capacity | Li-Ion 90 Wh |
| Charging | 200W adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | MyAsus, ROG Armoury Crate |
| Features | MUX Switch, NVIDIA Advanced Optimus |
If you are looking for a powerful gaming laptop that can handle demanding tasks and games, you might want to check out the Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV 2024 with Ryzen AI 9 HX 370. This laptop is one of the latest models from Asus's Republic of Gamers (ROG) series, and it comes with some impressive features and specifications.
Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV (2024) Overview:
Performance
The laptop is powered by the Ryzen AI 9 HX 370 processor, which is a AMD CPU that can boost up to 4.90GHz and has 10 cores and 16 threads. On the graphics side, there is an NVIDIA GeForce RTX 4060 GPU that can deliver stunning ray tracing effects, realistic lighting and shadows, and high frame rates for your games.
In terms of memory, there is 16GB DDR5 RAM and 1TB of PCIe SSD storage, which means you can run multiple programs and store all your files without any lag or slowdown.
Display
As for the display, you get a 16-inch QHD display with a 165Hz refresh rate and adaptive sync technology, which means you can enjoy smooth and immersive gameplay on a large screen. The display also supports 100% sRGB color gamut and Pantone validation, for those accurate and vivid colors.
Ports
The laptop also has a range of ports and connectivity options, including HDMI 2.1, USB-C with Thunderbolt 4, USB-A 3.2 Gen2, RJ-45 Ethernet, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, and a headphone jack. For the audio, there is a dual-speaker system with Dolby Atmos technology and a dual-microphone array with noise cancellation.
Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV 2024 (Ryzen AI 9 HX 370, RTX 4060, 16GB, 1TB, 16″ WQXGA 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+1TB | Rs. 3,39,999 |
Asus ROG Zephyrus G16 GA605WV 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Asus ROG Strix G15 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Asus-ROG-Zephyrus-G15-2022-Price-in-Nepal.jpg)

