Asus TUF Gaming A15 FA506NCG 2024 (Ryzen 7 7445HS, RTX 3050, 16GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz)
3.0/5
expert Review


Model: FA506NCG
3.0/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.6" FHD 144Hz IPS
CPU
AMD Ryzen 7 7445HS
GPU
NVIDIA RTX 3050
Asus TUF Gaming A15 FA506NCG 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
7/10
Display
7/10
Keyboard and trackpad
7/10
Performance
7/10
Battery life
7/10
Value for money
6.5/10
Asus TUF Gaming A15 FA506NCG 2024 Full Specification
| Announced | January, 2024 In Nepal: February 10, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Asus TUF Series |
| Dimensions (W x D x H) | 359 x 256 x 22.8 - 24.5 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Color Options | Graphite Black |
| CPU Series | AMD Ryzen 7000 Series (Phoenix) |
| Processor | AMD Ryzen 7 7445HS (4nm) |
| Base Clock | 3.6 GHz |
| Boost Clock | 4.7 GHz |
| Cores / Threads | 6 / 12 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 35W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 4GB GDDR6 |
| TGP | 60W (75W with Dynamic Boost) |
| Boost Clock | Up to 1675 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 4800 MHz |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Adaptive-Sync |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Color Gamut | 62.5% sRGB |
| Others | MUX Switch, NVIDIA Advanced Optimus |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | 1-zone RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in array microphones |
| Capacity | Li-Ion 48 Wh |
| Charging | 180W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | MyAsus Armoury Crate |
| Features | MIL-STD-810H military certified |
Asus TUF Gaming A15 FA506NCG (2024) Overview:
Here’s a brief description of the design aesthetic, chipset, and port selection of the Asus TUF Gaming A15 FA506NCG (2024) laptop with the AMD Ryzen 7445HS and NVIDIA RTX 3050 GPU.
Design and Display
Not much is different in the design department. The TUF A15 is still somewhat weighty at 2.2 kg and arrives with a sturdy mecha-esque build and MIL-STD-810H rating. On the display front, you are getting a 15” IPS panel of 2.5 k resolution and a 16:9 aspect ratio. It can go up to 165Hz with a 3ms response time and covers the full sRGB gamut.
Performance and Memory
This particular variant of Asus TUF Gaming A15 is powered by Ryzen 7 7445HS. On the graphics front, this one packs the RTX 3050 with 4GB GDDR6 VRAM and a maximum TGP of 75W. All these models come with a MUX switch, allowing users to bypass the integrated GPU for higher graphics performance in gaming. New to this year is the Advanced Optimus, which automates the whole process.
Cooling and Memory
To keep with the added power, the Asus TUF Gaming A15 (2024) comes with improved thermals. The colling setup includes dual Arc Flow fans with 84 blades as sharp as 0.1mm. This results in 13% more airflow compared to last year. In addition, the laptop has up to five copper heat pipes and four exhaust vents.
As for memory, the laptops ships with 16GB of DDR5-4800 RAM. The SO-DIMM slots are user-accessible, and you can expand it up to 32GB. Likewise, you get 512GB PCIe 4.0 SSD storage.
Rest of the Specs
Fueling the new TUF Gaming A15 2024 is a 48Wh battery. Connectivity options on the laptop include USB ports, HDMI 2.1, RJ-45, combo audio jack, and a Kensington lock. The laptop has Wi-Fi 6 and Bluetooth 5.3 for wireless connection.
Asus TUF Gaming A15 FA506NCG 2024 (Ryzen 7 7445HS, RTX 3050, 16GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,51,900 |
Asus TUF Gaming A15 FA506NCG 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos


![Asus Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/07/Asus-Laptop-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)
