Dell Alienware 16 Aurora AC16250 2025 (Intel Core Ultra 7 240H, RTX 5060, 32GB, 1TB, 16" WQXGA IPS 120Hz)
4.1/5
expert Review


Model: AC16250
4.1/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
16" WQXGA 120Hz IPS
CPU
Intel Core Ultra 7 240H
GPU
NVIDIA RTX 5060
Dell Alienware 16 Aurora AC16250 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8/10
Display
8.5/10
Keyboard and trackpad
7.5/10
Performance
8/10
Battery life
7.5/10
Value for money
8/10
Dell Alienware 16 Aurora AC16250 2025 Full Specification
| Announced | May, 2025 In Nepal: December, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Dell Alienware |
| Dimensions (W x D x H) | 356.98 x 265.43 x 19.2 - 23.4 mm |
| Weight | 2.49 kg |
| Color Options | Interstellar Indigo |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 2 (Arrow Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 7 240H (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.5 GHz E-cores: 1.8 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.2 GHz E-cores: 4 GHz |
| Cores / Threads | 10 / 16 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR7 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 32GB (2x 16GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 2230 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | 30ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | ComfortView Plus |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 7, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera |
| Speakers | 2x 2W Speakers |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Capacity | Li-Ion 96 Wh |
| Charging | 130W adapter Supports ExpressCharge |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Alienware Command Center, My Dell, Dell Update, Dell Digital Delivery, SupportAssist |
| Features | Alienware Cryo-tech, AlienVision |
Dell Alienware 16 Aurora Overview
Design and Display
Okay, let’s start with the design. It comes with the signature Alienware look, featuring the bold Interstellar Indigo colour. This laptop is available in Interstellar Indigo and weighs approximately 2.49kg
On the front, we get a 16-inch WQXGA display with a fast 240 Hz. The panel covers 100% of the DCI-P3 colour gamut and supports G-SYNC for tear-free gaming.
Performance and the Rest
Regarding performance, this laptop features an Intel Core Ultra 7 240H processor with 10 cores and 24 threads, reaching a boost clock of 5.2 GHz. For gaming, it includes an NVIDIA GeForce RTX 5060 with 8GB GDDR7 VRAM, complemented by 32GB of DDR5 RAM at 5600 MT/s, and a 1TB Gen 4 SSD. The battery is a sizable 96Wh cell, supplied with a 130W power adapter.
Additional features encompass a 1080p FHD IR camera, dual 2W stereo speakers, and a Premium Precision touchpad. Connectivity options include Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, and a comprehensive set of ports: two USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps), one USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® with DisplayPort™ 1.4a, another USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) Type-C® with Power Delivery, an HDMI 2.1 port with Discrete Graphics Controller Output, an audio jack (RCA, 3.5 mm), an RJ45 Ethernet port (1GbE), and a power port.
Dell Alienware 16 Aurora AC16250 2025 (Intel Core Ultra 7 240H, RTX 5060, 32GB, 1TB, 16" WQXGA IPS 120Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 32GB+1TB | Rs. 2,10,000 |
Dell Alienware 16 Aurora AC16250 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)
