Dell G15 5530 2023 (Intel Core i5-13450HX, RTX 3050, 16GB, 512GB, 15.6" FHD 120Hz)
3.5/5
expert Review


Model: 5530
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.6" FHD 165Hz IPS
CPU
Intel Core i5-13450HX
GPU
NVIDIA RTX 3050
Dell G15 5530 2023 Expert Score Breakdown
Design and build
7/10
Display
7/10
Keyboard and trackpad
7.5/10
Performance
8/10
Battery life
7/10
Value for money
7/10
Dell G15 5530 2023 Full Specification
| Announced | April, 2023 In Nepal: June, 2024 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Dell G |
| Dimensions (W x D x H) | 357.26 x 274.52 x 26.95 mm |
| Weight | 2.81 kg |
| Color Options | Dark Gray, White, Purple |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i5-13450HX (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.4 GHz E-cores: 1.8 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.6 GHz E-cores: 3.4 GHz |
| Cores / Threads | 10 / 16 |
| L3 Cache | 20MB |
| TDP | 55W - 157W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 6GB GDDR6 |
| TGP | 95W |
| Boost Clock | Up to 1777 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 4800 MHz |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 2230/2280 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 35ms |
| Variable Refresh Rate | G-SYNC |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | Wide-Viewing Angle, ComfortView Plus |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single orange backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Microphone | Built-in array microphone |
| Capacity | Li-Ion 86 Wh |
| Charging | 330W adapter Supports ExpressCharge |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Alienware Command Center, Dell Update, Dell Digital Delivery, My Dell, SupportAssist |
| Features | Advanced Optimus |
If you're looking for a capable gaming laptop that can handle 1080p gaming at high settings, you might want to check out the Dell G15 5530 with Intel Core i5-13450HX and RTX 3050.
Performance
On the core, the laptop packs a 13th Gen Intel Core i5-13450HX processor and an NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU, which deliver strong performance for most games. The chip is paired with 16GB of RAM and a 512GB SSD, which are enough for multitasking and storing your games. You can also upgrade the memory and storage yourself, as they are user-replaceable. The laptop has a decent selection of ports, including three USB-A, one USB-C, an HDMI 2.1, an Ethernet, and a headphone jack. The USB-C port supports video output but not charging or Thunderbolt 4 standards.
Design and Display
The Dell G15 5530 2023 comes in a Dark Shadow Gray color option with a Black thermal shelf. The laptop has a plastic chassis with a textured lid that features the Dell logo and a vent for airflow. It is on a thick and heavy profile, measuring 1.06 inches in height and weighing 2.57kg. Hence, it may not be the most portable or sleek device, but it feels sturdy and durable. You get a full-size keyboard with a numeric keypad and a G-key for quick access to gaming functions. The keyboard is backlit with either orange or RGB lighting, depending on the color choice. The laptop has a 15.6-inch display with various resolutions and refresh rate options. You can choose between an FHD (1920 x 1080) 120Hz, an FHD 165Hz, and a QHD (2560 x 1440) 240Hz panel. This particular model has an FHD panel with 120Hz. The higher refresh rates are ideal for smooth gaming, while the QHD option offers sharper visuals.
Battery and Others
The Dell G15 (2023) gets its juice from a 56Wh battery with 240W charging support. Talking of ports, it has got a decent selection, including three USB-A 3.2 Gen 1 ports, one USB-C port with DisplayPort alt mode, an HDMI 2.1 port, an Ethernet port, a headphone jack, and a power port. The USB-C port supports video output but not charging or Thunderbolt 4. The laptop also has an HD webcam with dual microphones and stereo speakers with Nahimic audio software.
Dell G15 5530 2023 (Intel Core i5-13450HX, RTX 3050, 16GB, 512GB, 15.6" FHD 120Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,57,000 |
Dell G15 5530 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Dell G15 5520 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-G15-5520-2022-Price-in-Nepal.jpg)
![The Dell G15 5530 2023 Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Dell-G15-5530-2023-Price-in-Nepal.jpg)

![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)