HP Victus 15 FA0350TX 2022 (Intel Core i5-12450H, RTX 3050, 8GB, 512GB, 15.6" FHD)
3.5/5
expert Review



Model: FA0350TX
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.6 FHD 60Hz IPS
CPU
Intel Core i5-12450H
GPU
NVIDIA RTX 3050
HP Victus 15 FA0350TX 2022 Expert Score Breakdown
Design and build
7.5/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
7.5/10
Performance
7.4/10
Battery life
8/10
Value for money
6.5/10
HP Victus 15 FA0350TX 2022 Full Specification
| Announced | April, 2023 In Nepal: January, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | HP Victus |
| Dimensions (W x D x H) | 370 × 260 × 23.5 mm |
| Weight | 2.48 kg |
| Color Options | Light Blue |
| CPU Series | Intel 12th Gen (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i5-12450HX (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.0 GHz E-cores: 1.5 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.40 GHz E-cores: 3.30 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 12 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 45W - 95W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 4GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Up to 1200 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 8GB (1x 8GB) DDR4 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 3200 MT/s |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe (1x Used) |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | Micro-edge bezels |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x microSD memory card reader |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 52 Wh |
| Charging | 200W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Omen Gaming Hub Microsoft Office (Trial) |
| Features | HP Audio Boost |
HP Victus 15 (2022) Overview:
Here's a brief description of the design aesthetic, chipset, and port selection of the HP Victus 15 (2022) laptop with the Intel Core i5- 12450H CPU and NVIDIA RTX 3050 GPU.
Design and Build
HP Victus 15 (2022) comes with a 15.6-inch display. It's an IPS LCD panel that covers 45% of the NTSC colour gamut. The laptop has an 82% screen-to-body aspect ratio and can reach 250 nits of peak brightness. All this is housed inside a new form factor that tries to mimic the more premium Omen series. As you would expect, it is made of plastic. HP Victus 15 (2022) measures 23.5mm in thickness and weighs around 2.48 kg.
Performance and Memory
Regarding CPU, HP Victus 15 (2022) comes with the 12th generation Intel Core i5-12450H, which can handle most things without a need for worry. As for graphics, you get NVIDIA GeForce RTX 3050, which has 4GB of GDDR6 RAM. Unfortunately, HP has not specified the TGP here. However, since the GPU is based on a newer microarchitecture, it brings hardware-accelerated Ray Tracing, DLSS supersampling, and other RTX features. You get two DDR4 SO-DIMM slots, one preinstalled with an 8GB DDR4 stick. In the future, you can add 8GB sticks to both slots. Hence it can have a maximum of 32GB RAM.
Battery and Connectivity
HP Victus 15 (2022) packs a 52.5Wh battery. Likewise, you get a 200W AC charger. It provides up to 8 hours and 45 minutes of video playback, whereas the battery life may dip to 5 hours and 45 minutes on mixed usage. In terms of ports, you get one USB-C, three USB-A, one HDMI, one ethernet, an SD card reader, and a 3.5mm headphone jack. Moreover, the keyboard is backlit, and Lenovo includes a 720p HD camera.
HP Victus 15 FA0350TX 2022 (Intel Core i5-12450H, RTX 3050, 8GB, 512GB, 15.6" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+512GB | Rs. 95,000 |
HP Victus 15 FA0350TX 2022 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![HP Victus 15 (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/07/HP-Victus-15-2022-Price-in-Nepal.jpg)

![HP Victus 15 (2023) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/05/HP-Victus-15-2023-Price-in-Nepal-and-Availability-1.jpg)