Lenovo Legion 5 15IRX10 2025 (Intel Core i7-14700HX, RTX 5060, 16GB, 512GB, 15.1" WQXGA OLED 165Hz)
4.5/5
expert Review


Model: 15IRX10
4.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.1″ WQXGA 165Hz OLED
CPU
Intel Core i7-14700HX
GPU
NVIDIA RTX 5060
Lenovo Legion 5 15IRX10 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
9/10
Display
10/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
8.6/10
Battery life
8.5/10
Value for money
9.6/10
Lenovo Legion 5 15IRX10 2025 Full Specification
| Announced | June, 2025 In Nepal: December, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Lenovo Legion |
| Dimensions (W x D x H) | 344.9 x 255.35 x 19.95-21.54 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Color Options | Eclipse Black |
| CPU Series | Intel 14th Gen (Raptor Lake Refresh) |
| Processor | Intel Core i7-14700HX |
| Base Clock | P-cores: 2.1 GHz E-cores: 1.5 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.5 GHz E-cores: 3.9 GHz |
| Cores / Threads | 20 / 32 |
| L3 Cache | 33MB |
| TDP | Unspecified |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR7 |
| TGP | 115W |
| Boost Clock | Up to 2497 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (1x 16GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MHz |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 15.1 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Glossy |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600) 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | <0.5 ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 500 nits (typ) / 1000 nits (peak) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | DisplayHDR True Black 600, Dolby Vision, TUV Low Blue Light |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 7, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Legion TrueStrike 24-zone RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 5MP camera with E-Shutter |
| Speakers | 2x 2W Harman Speakers With Nahimic Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 80 Wh |
| Charging | 245W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Microsoft Office (Trial), Lenovo Vantage, Lenovo Utility |
| Features | Unspecified |
Are you looking for a powerful laptop that can sort all your computing needs for years to come? Then you might want to take a look at this Lenovo Legion 5 2025 (15IRX10) with Intel Core i7-14700HX processor and RTX 5060 graphics card.
Lenovo Legion 5 15IRX10 Overview
Intel Core i7-14700HX Inside
The Legion 5 Gen 10 comes with old yet very powerful Intel Core i7-14700HX which has a total of 20 cores and 28 threads. The processor has a base clock of 3.9 GHz and goes max up to 5.5 GHz.
Graphics and Performance
You get NVIDIA RTX 5060 with 8GB of GDDR7 VRAM and 115W TGP. This base model comes with 16GB DDR5-5600 RAM and is upgradable up to 32GB. It offers 1TB/512GB PCIe 4.0 SSD and the RAM is also dual-channel. It has a 15.1-inch WQXGA OLED panel. Refresh rate hits 165Hz. It supports Dolby Vision and brightness goes up to 500 nits.
Battery and Ports
There’s an 80Wh battery with Super Rapid Charge support. Plus, it supports Wi-Fi 7 and Bluetooth 5.4. So far, so good. The keyboard is 24-zone RGB backlit. Weight starts from 1.9kg. That’s pretty much what you’d expect for this category.
- Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo Legion 5 15IRX10 2025 (Intel Core i7-14700HX, RTX 5060, 16GB, 512GB, 15.1" WQXGA OLED 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 2,12,999 |
| 16GB+1TB | Rs. 2,23,999 |
Lenovo Legion 5 15IRX10 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


