Lenovo Legion 7i 16IAX10 2025 (Intel Core Ultra 9 275HX, RTX 5070, 32GB, 1TB, 16" WQXGA 240Hz)
4.5/5
expert Review
-front.png)
-back.png)
Model: 16IAX10
4.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
16″ WQXGA 240Hz OLED
CPU
Intel Core Ultra 9 275HX
GPU
NVIDIA RTX 5070
Lenovo Legion 7i 16IAX10 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
9.7/10
Display
10/10
Keyboard and trackpad
9.5/10
Performance
9.3/10
Battery life
9/10
Value for money
9/10
Lenovo Legion 7i 16IAX10 2025 Full Specification
| Announced | May, 2025 In Nepal: December, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Lenovo Legion |
| Dimensions (W x D x H) | 361.7 x 263.4 x 15.9 - 17.9 mm |
| Weight | 2.0 kg |
| Color Options | Glacier white |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 2 (Arrow Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 9 275HX (TSMC N3B) |
| Base Clock | P-cores: 2.7 GHz E-cores: 2.1 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.4 GHz E-cores: 4.6 GHz |
| Cores / Threads | 24 / 24 |
| L3 Cache | 36MB |
| TDP | 55W - 160W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR7 |
| TGP | 115W |
| Boost Clock | Up to 2347 MHz |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 13 TOPS |
| Installed RAM | 32GB (2x 16GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 2280 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Glossy |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | <0.5 ms |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 500 nits (typ) / 1100 nits (peak) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | Advanced Optimus |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x SD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 7, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Legion TrueStrike Per-key RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 5MP IR camera with E-Shutter |
| Speakers | 2x 2W Harman Speakers With Nahimic Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-ion 84 Wh |
| Charging | 245W adapter Supports Rapid Charge Pro |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | Lenovo Vantage |
| Features | TUV Rheinland Flicker Free, LA3 Chip |
Are you looking for a powerful laptop that can sort all your computing needs for years to come? Then you might want to take a look at this Lenovo Legion Pro 5 2025 (16IAX10) with Intel Ultra 9 275HK processor and RTX 5070 graphics card.
Lenovo Legion 7i (16IAX10) 2025 Overview
Design and Display
The Lenovo Legion 7i 2025 (16IAX10) is built like a gaming machine. It has an glacier white aluminium finish. The gaming beast features a wide 16-inch WQXGA (2560 x 1600) display with a high 240Hz refresh rate. It is an OLED panel with a 16:10 aspect ratio, 500 nits peak brightness, and 100% DCI-P3 colour gamut. The keyboard is a custom Per-key RGB backlight. As for the ports, you get two USB-A, one of which supports Always On, two USB-C, an HDMI port, one combo audio jack, a power-in socket, and even an SD card reader.
Performance and the rest
The Lenovo Legion 7i is powered by the Intel Core Ultra 9 275HX processor, paired with the RTX 5070. For memory, it has 32GB of RAM and 1TB of SSD, which is expandable. With this setup, you can easily handle any type of game in the best setting. Other than this, the laptop supports WiFi 7 and Bluetooth 5.4.
- Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo Legion 7i 16IAX10 2025 (Intel Core Ultra 9 275HX, RTX 5070, 32GB, 1TB, 16" WQXGA 240Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 32GB+1TB | Rs. 3,67,999 |
Lenovo Legion 7i 16IAX10 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

![Lenovo Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Lenovo-Laptops-Price-in-Nepal-2023-July-Update.jpg)