Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 2025 (Ryzen 7 8745HX, RTX 5060, 24GB, 1TB, 16″ WQXGA OLED 165Hz)
4.3/5
expert Review


Model: 16ADR10
4.3/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
16″ WQXGA 165Hz OLED
CPU
AMD Ryzen 7 8745HX
GPU
NVIDIA RTX 5060
Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
9.5/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
8/10
Battery life
8.8/10
Value for money
8.3/10
Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 2025 Full Specification
| Announced | May, 2025 In Nepal: September, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Lenovo Legion |
| Dimensions (W x D x H) | 364.38 x 268.06 x 21.69 - 25.95 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Color Options | Eclipse Black |
| CPU Series | AMD Ryzen 8000 Series (Dragon Range) |
| Processor | AMD Ryzen 7 8745HX (5nm) |
| Base Clock | 3.6 GHz |
| Boost Clock | 5.1 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 16 |
| L3 Cache | 32MB |
| TDP | 45W - 75W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR7 |
| TGP | 115W |
| Boost Clock | Up to 2497 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 24GB (1x 24GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5200 MT/s |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 16 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Glossy |
| Resolution | WQXGA (2560 x 1600 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 500 nits (typ), 1100 nits (peak) |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | DisplayHDR True Black 1000, Dolby Vision, Advanced Optimus |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 7, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Legion TrueStrike 24-zone RGB backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 5MP 3.5K camera with E-shutter |
| Speakers | 2x 2W Speakers With Nahimic Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 80 Wh |
| Charging | 245W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Lenovo Vantage LegionSpace Microsoft Office (Trial) |
| Features | LA3 chip, TUV Low Blue Light, TUV High Gaming Performance |
Are you looking for a powerful laptop which is also efficient and that can sort all your computing needs for years to come? Then you might want to take a look at this Lenovo Legion Pro 5 2025 (16ADR10) with AMD Ryzen 7 8745HX processor and RTX 5060 graphics card.
Lenovo Legion Pro 5 (16ADR10) 2025 Overview
Design and Display
Lenovo Legion Pro 5 2025 (16ADR10) has the build of a gaming machine. It has an aluminium top and a PC-ABS bottom. This thing weighs 2.3 kilos. As for the ports, you get plenty — three USB-A, one of which supports Always On, two USB-C, an HDMI port, one ethernet, one combo audio jack, and a power-in socket.
The Lenovo Legion Pro 5 2025 (16ADR10) comes with a wide 16-inch display of WQXGA (2560 x 1600) resolution with a high 165Hz refresh rate. It is an OLED panel with a 16:10 aspect ratio, 500 nits peak brightness, and 100% DCI-P3 colour gamut. The keyboard is a custom 24-Zone RGB backlight, whereas the whole thing ships in Eclipse Black colour.
Performance and the rest
Other than that, the Lenovo Legion Pro 5 2025 (16ADR10) ensures smooth performance and efficiency with the combination of AMD Ryzen 7 8745HX and NVIDIA RTX 5060 GPU. The processor has 8 Zen 4 cores, 16 threads, and 32MB of L3 cache. It can also go up to 5.1 GHz of max clock speed. As for the GPU, NVIDIA’s RTX 5060, with a maximum TGP of 115W, can handle graphics-intensive workloads easily.
In addition to the solid CPU and GPU combo, the Lenovo Legion Pro 5 2025 (16ADR10) ships with Single-channel memory. This particular model comes with 24GB DDR5-5200 RAM, which can be further upgraded to 64GB. Furthermore, there are 2 M.2 2280 slots, one of which is preoccupied with a 1TB NVMe PCIe Gen 4 SSD. For power, it packs an integrated 80Wh battery that supports Super Rapid Charge Pro. This technology can juice the laptop to 40% in just 10 minutes via the 245W Slim Tip (3-pin) adapter that ships in the box.
- Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 2025 (Ryzen 7 8745HX, RTX 5060, 24GB, 1TB, 16″ WQXGA OLED 165Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 24GB+1TB | Rs. 2,72,900 |
Lenovo Legion Pro 5 16ADR10 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


![Lenovo Legion 5 Pro (2022) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Lenovo-Legion-5-Pro-2022-Price-in-Nepal.jpg)