Lenovo LOQ 15 15IRX10 2025 (Intel Core i7-13700HX, RTX 5060, 24GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz)
4.0/5
expert Review
.png)

Model: 15IRX10
4.0/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.6" FHD 144Hz IPS
CPU
Intel Core i7-13700HX
GPU
NVIDIA RTX 5060
Lenovo LOQ 15 15IRX10 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
8/10
Performance
9/10
Battery life
8/10
Value for money
9/10
Lenovo LOQ 15 15IRX10 2025 Full Specification
| Announced | May, 2025 In Nepal: December, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Lenovo LOQ |
| Dimensions (W x D x H) | 359.86 x 258.7 x 21.9 - 23.9 mm |
| Weight | 2.4 kg |
| Color Options | Luna grey |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i7-13700HX (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.1 GHz E-cores: 1.5 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 5.0 GHz E-cores: 3.7 GHz |
| Cores / Threads | 16 / 24 |
| L3 Cache | 30MB |
| TDP | 55W - 157W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR7 |
| TGP | 100W |
| Boost Clock | Up to 2497 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 24GB (2x 12GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 4800 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 100% sRGB |
| Others | Advanced Optimus |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 5MP camera with E-Shutter |
| Speakers | 2x 2W Speakers With Nahimic Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 60 Wh |
| Charging | 245W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Lenovo Vantage Microsoft Office (Trial) |
| Features | LA1 chip |
Here's a brief description of the Lenovo LOQ 15 (2025) 15IRX10 with the Intel i7-13700HX CPU and RTX 5060 GPU.
Lenovo LOQ 15 2025 15IRX10 Overview
Processor and Graphics
The laptop is powered by Intel's Core i7-13700HX processor. It has 16 cores and 24 threads. In addition, the device includes an NVIDIA RTX 5060 GPU with 8GB GDDR7 VRAM. The model has 24GB of DDR5 RAM running at 4800MHz. You also get a 512GB PCIe Gen 4 SSD. This should be enough for most users right out of the box.
Display and Design
The Lenovo LOQ 15 2025 I5IRX10 features a 15.6-inch FHD IPS display with a 144Hz refresh rate. The Lenovo 15 2025 I5IRX10's screen supports 100% sRGB and comes with G-SYNC. Basically, it covers the basics for both work and gaming. The design follows a grey plastic build with a numeric keypad and a Copilot key on the keyboard.
Ports and Connectivity
There are three USB-A ports and one USB-C port with DisplayPort and Power Delivery. On top of that, you get HDMI 2.1, Ethernet, Wi-Fi 6, and Bluetooth 5.2.
Battery and Audio
It runs on a 60Wh battery and ships with Rapid Charge Pro support. According to Lenovo, it lasts up to 3.4 hours in regular tasks. Sound is handled by dual 2W speakers and a Realtek codec. You also get a 5MP webcam with an electronic shutter
Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo LOQ 15 15IRX10 2025 (Intel Core i7-13700HX, RTX 5060, 24GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 24GB+512GB | Rs. 2,09,999 |
Lenovo LOQ 15 15IRX10 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos


