Lenovo LOQ 15 15ARP9 2024 (Ryzen 7 7435HS, RTX 4070, 16GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz)
4.5/5
expert Review


Model: 15ARP9
4.5/5
expert Review
Laptop Type
Gaming
Display
15.6" FHD 144Hz IPS
CPU
AMD Ryzen 7 7435HS
GPU
NVIDIA RTX 4070
The Lenovo LOQ 2024 (15ARP9) is a gaming laptop that comes with a good set of hardware. This includes a combination of an AMD Ryzen 7 7435HS processor and an NVIDIA GeForce RTX 4070 discrete graphics card. In addition to that, you also get 16GB RAM and 512GB SSD on this thing. It can be upgraded further to double the memory and storage capacity. On the front, it dons a 15.6-inch IPS LCD panel that stretches FHD in resolution and offers a 144Hz refresh rate and 100% sRGB color gamut. Along with all this impressive hardware, you get a 60Wh battery with a 170W AC adapter to keep things up and running.
Lenovo LOQ 15 15ARP9 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
8.5/10
Performance
9/10
Battery life
7.5/10
Value for money
9/10
Lenovo LOQ 15 15ARP9 2024 Full Specification
| Announced | June, 2024 In Nepal: May, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Series | Lenovo LOQ |
| Dimensions (W x D x H) | 359.86 x 258.7 x 21.9 - 23.9 mm |
| Weight | 2.38 kg |
| Color Options | Luna grey |
| CPU Series | AMD Ryzen 7000 Series (Rembrandt R) |
| Processor | AMD Ryzen 7 7435HS (6nm) |
| Base Clock | 3.1 GHz |
| Boost Clock | 4.5 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 16 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 35W - 54W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 4070 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR6 |
| TGP | 115W |
| Boost Clock | Up to 2175 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe (1x Used, 1x Available) |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-SYNC |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | TUV Low Blue Light |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | 1x RJ45 (LAN) |
| WiFi | WiFi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD Camera With E-Shutter |
| Speakers | 2x 2W Speakers With Nahimic Audio |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 60 Wh |
| Charging | 230W adapter Supports Rapid Charge Pro |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Preloaded Softwares | Lenovo Vantage Microsoft Office (Trial) |
| Features | LA1 chip |
Are you looking for a gaming laptop that will give you great performance for years to come? Then the Lenovo LOQ 2024 (15AHP9) with the AMD Ryzen 7 7435HS CPU and RTX 4070 GPU might be of interest.
Lenovo LOQ (15ARP9) 2024 Overview
Design and Display
Lenovo LOQ 2024 (15ARP9) is a gaming laptop that comes in a rather sleek design with a noticeable protrusion on the back. The chassis is made out of PC-ABS and weighs nearly two and a half kilos. As for the ports, you get plenty — three USB-A, one USB-C, an HDMI port, and one combo audio jack. Additionally, there is also an ethernet jack and a power-in socket. It comes in only one colour option i.e. Luna Grey.
Meanwhile, the Lenovo LOQ 2024 (15ARP9) comes with a wide 15.6-inch display of FHD (1,920 x 1,080) resolution with a high 144Hz refresh rate. It is an IPS panel with a 16:9 aspect ratio with 300 nits peak brightness and a 100% sRGB colour gamut. The keyboard has 4-Zone RGB backlighting whereas the touchpad comes with PTP support.
Performance and the rest
The Lenovo LOQ 2024 (15ARP9) relies on the AMD Ryzen 7 7435HS processor and NVIDIA RTX 4070 for its performance. The processor has eight cores, 16 threads, and 16MB of L3 cache. It can also go up to 4.5 GHz of max clock speed. As for the GPU, NVIDIA's RTX 4070, with a maximum TGP of 115W supports graphical workloads. In addition, Lenovo has also included an LA1 AI chip to improve FPS in games.
In addition to the CPU and GPU combo, the Lenovo LOQ 2024 (15ARP9) ships with dual-channel memory. This particular model comes with 16GB DDR5-4800 RAM, which can be further upgraded to 32GB. Furthermore, there are two M.2 2280 slots, one of which is preoccupied with an M.2 2242 512GB NVMe PCIe Gen 4 SSD. For power, it packs an integrated 60Wh battery that supports Super Rapid Charge Pro. This technology can juice the laptop to 50% in just 30 minutes via the 170W adapter that ships in the box.
Check out more Lenovo Laptops, HERE!
Lenovo LOQ 15 15ARP9 2024 (Ryzen 7 7435HS, RTX 4070, 16GB, 512GB, 15.6" FHD 144Hz) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,82,000 |
Lenovo LOQ 15 15ARP9 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


