MSI Modern 15 H B13M 2023 (Intel Core i5-13420H, 16GB, 512GB, 15.6" FHD)
3.5/5
expert Review


Model: B13M
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Business
Display
15.6" FHD 60Hz IPS
CPU
Intel Core i7-13420H
GPU
Intel UHD Graphics
MSI Modern 15 H B13M 2023 Expert Score Breakdown
Design and build
7/10
Display
7.5/10
Keyboard and trackpad
7/10
Performance
7.5/10
Battery life
7/10
Value for money
7.5/10
MSI Modern 15 H B13M 2023 Full Specification
| Announced | February, 2023 In Nepal: July, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Business |
| Series | MSI Modern |
| Dimensions (W x D x H) | 359 x 241 x 19.9 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Color Options | Classic Black |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i7-13420H (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.1 GHz E-cores: 1.5 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.6 GHz E-cores: 3.4 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 12 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 1400 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (1x 16GB) DDR4 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 3200 MHz |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | 64GB (2x SO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe (1x Used) |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | Unspecified |
| Color Gamut | Unspecified |
| Others | 180° Hinge |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x microSD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Microphone | Built-in Microphone |
| Capacity | Li-Po 53.8 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | MSI Center |
| Features | EPEAT registered |
The MSI Modern 15 H (2023) is a portable laptop with a 13th Gen Intel Core i5-13420H for seamless multitasking and up to 1TB SSD storage. One can also enjoy vibrant visuals on its 15.6-inch IPS LCD screen, and stay connected with USB Type-C, WiFi 6, and Bluetooth 5.2.
MSI Modern 15 (B13M) 2023 Overview:
Design and Display:
MSI Modern 15 H 2023 is a portable laptop with dimensions of 359 x 241 x 19.9 mm and a lightweight build at 1.7 kg. It is available in Classic Black and Star Blue colors. Likewise, the device boasts a 15.6-inch IPS LCD screen with a matte, anti-glare finish. Also, it has a Full HD resolution (1920 x 1080), a refresh rate of 60 Hz, and a 16:9 aspect ratio.
Performance and Storage:
MSI Modern 15 H (2023) delivers performance through its 13th Gen Intel Core i5-13420H Processors (Raptor Lake). Moreover, it features 6 E-cores running at a base clock of 1.9 GHz and a boost clock of 3.5 GHz, and 8 P-cores operating at a base clock of 2.6 GHz and a boost clock of 4.7 GHz. Furthermore, the processor houses a 18MB L3 cache for smooth multitasking. The laptop offers storage options, featuring an SSD capacity of up to 1TB using M.2 NVMe PCIe Gen 3 technology. It includes one M.2 PCIe slot, allowing for expandable storage.
Battery and Connectivity:
The laptop is powered by a 3-cell Li-Polymer 54Whr battery, conveniently charged using a 65W AC adapter. MSI Modern 15 H (2023) includes a USB Type-C port with USB 3.2 Gen2 capability for versatile connectivity. An audio jack (3.5mm) combines headphone and microphone input/output, catering to your audio needs.
Rest of the features:
The MSI Modern 15 H (2023) features Wi-Fi 6 (AX201) technology operating on dual bands (2.4/5 GHz). It also supports Bluetooth 5.2 for device pairing. Running on Windows 11, the laptop is equipped with 16GB of installed RAM for smooth multitasking and efficient operations.
MSI Modern 15 H B13M 2023 (Intel Core i5-13420H, 16GB, 512GB, 15.6" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,13,050 |
MSI Modern 15 H B13M 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![MSI Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/03/MSI-Laptops-Price-in-Nepal-March-2023-Update.jpg)
![MSI Modern 15 (2023) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/03/MSI-Modern-14-15-2023-Price-in-Nepal.jpg)