Samsung Galaxy Tab S11
4.5/5
expert Review

4.5/5
expert Review
Display
11" 120Hz AMOLED
Chipset
Dimensity 9400+ (3nm)
Storage
128GB / 256GB / 512GB / 2TB
Battery
Li-Po 8400 mAh
EMI not available

Samsung Galaxy Tab S11 Review: Superb performance and what else?
Read Full ReviewSamsung Galaxy Tab S11 Full Specification
| Date | September 4, 2025 In Nepal: November 4, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Series | Galaxy Tab S |
| Dimensions | 165.3 x 5.5 x 253.8 mm |
| Weight | 469 gm |
| Build | Back: Aluminum Front: Glass Frame: Aluminum IP rating: IP68 dust and splash resistance |
| Colors | Moonstone Gray, Platinum Silver |
| Size | 11 inches |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Resolution | WQXGA (2560 × 1600 pixels), 16 : 10 ratio, 274 PPI |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 1000 nits (HBM), 1600 nits (HDR) |
| Laminated | Yes |
| Others | Variable refresh rate |
| Cellular | Yes (5G) |
| WLAN | Wi-FI 6e, Tri-band |
| Bluetooth | 5.4 |
| GPS | Yes, with A-GPS, BDS, Galileo, Glonass |
| NFC | No |
| USB | USB 3.2 Gen 1 Type-C (5 Gbps) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400+ (3nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-X925 (3.63 GHz) - 3x Cortex-X4 (3.3 GHz) - 4x Cortex-A720 (2.4 GHz) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| OS | Android 16 |
| UI Version | One UI 8 |
| Promised Updates | 7 years of OS updates 7 years of security updates |
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB / 2TB UFS 4.0 |
| Variant | 12GB / 128GB, 12GB / 256GB, 12GB / 512GB, 12GB / 2TB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Single | 13MP, f/2.0, 26mm, 1/3.4" sensor |
| Features | AutoFocus, HDR |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30 fps |
| Single | 12MP, f/2.4 |
| Features | HDR |
| Video | 4K @ 30 fps, 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | In-display (Optical) |
| Face Unlock | 2D Face Recognition |
| Speaker | Quad Speakers |
| 3.5 mm jack | No |
| Others | Dolby Atmos, Tuned by AKG |
| Type | Accelerometer, Compass, Gyro, Proximity |
| Type | Li-Po 8400 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Stylus | S Pen |
| Keyboard | Samsung Book Cover Keyboard |
| Others | Galaxy Buds Pro, Galaxy Buds Live, Galaxy Buds+, Galaxy Buds, Gear IconX |
| Features | Samsung Kids, Knox Security, Smart Switch, Second Screen |
Samsung Galaxy Tab S11 Overview
Display and Design
The 11-inch Dynamic AMOLED 2X display packs 2560 x 1600 resolution with 120Hz refresh rate with peak brightness hitting 1600 nits. Meanwhile, the screen supports anti-reflection coating too.
Samsung kept the design thin at 5.5mm. Whereas, weight comes in at 469g for Wi-Fi and 471g for 5G models. Although, on the S11 Ultra, you get narrower bezels at 5.2mm. Likewise, you’re getting IP68 water resistance and Armor Aluminum construction. And colors are limited to Gray and Silver.
Performance and AI Features
The Dimensity 9400+ MediaTek’s flagship chipset, which is now available in both Tab S11 and Tab S11 Ultra as well. Samsung’s claims performance improvements, though specific numbers aren’t given for the regular S11. They have mentioned that the Ultra gets 33% NPU boost, 24% CPU improvement, and 27% GPU gains, so something similar here is to be expected as well.
As usual there are AI features as well. Call it gimmicks, or genuine features that are useful to most, I guess AI features are here to stay for a while now. Talking about AI, the Tab S11 features Gemini Live, like most premium devices they have launched recently, and can now see what’s on your screen and have actual conversations about it. So you can share your notes during class and ask Gemini to explain a chart or summarize study material. Press and hold the side button, and you can give multi-app commands like “Summarize this article and save it to Samsung Notes.” There are other stuff like ‘Drawing Assist’, which turns rough sketches into clean visuals, and ‘Writing Assist’ will help you rework tone and style for different contexts.
S Pen and Productivity Features
The redesigned S Pen is actually a big upgrade. Samsung gave it a cone-shaped tip that supports increased tilt angles for better control, with a hexagonal design. Altough the downside of this S pen is that, it no longer supports bluetooth.
Similarly, Samsung DeX also gets some updates too. There’s a new thing called ‘Extended Mode’, which can turn the Tab S11 and an external monitor into a dual-screen setup. The tablet works with Samsung’s Book Cover Keyboard Slim, which includes a dedicated Galaxy AI key for instant access to AI features.
Camera and Connectivity
Tabelts have never been camera centric ever, so like most tablets, or even flagship tablets, Camera setup on this one also features a mere 13MP rear shooter and a 12MP ultra-wide front camera. Meanwhile, connectivity here includes 5G Sub-6, Wi-Fi 6E, and dual SIM support with one physical and one eSIM.
Samsung Galaxy Tab S11 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 12GB+256GB | Rs. 1,29,999 |
Samsung Galaxy Tab S11 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


